Skip directly to content

Los Alamos Swimmers Compete in State Short Course Meet

on April 17, 2013 - 7:53am
Ian Jaegers competes in the 50 Butterfly. Photo by Doug Wedman
 
Jillian Bennett competes in the 50 Breaststroke. Photo by Doug Wedman

Sports News:

Los Alamos was well represented in Albuquerque March 7-10, when local swimmers participated in the State Short Course Meet. Results below are listed by athlete with age, team and division for each. Events are listed as (Event, Place, Time.) All distances are yards.

Girls

Jillian Bennett (12, Aquatomics, Female 11-12)

50 Freestyle, 19, 30.88; 100 Breaststroke, 12, 1:22.80; 200 Breaststroke, 9, 2:56.22; 50 Breaststroke, 8, 37.97

Julia Chen (8, Pajarito Aquatic Club, Female 10 and under)

100 Freestyle, 19, 1:16.96; 200 Individual Medley, 18, 3:11.99; 100 Backstroke, 9, 1:22.81; 200 Freestyle, 18, 2:49.61

Olivia DeCroix (10, Aquatomics, Female 10 and under)

100 Backstroke, 29, 1:29.87

Katherine Elton (10, Charger Aquatics, Female 10 and under)

100 Breaststroke, 7, 1:34.18; 100 Freestyle, 26, 1:20.42; 100 Individual Medley, 17, 1:29.30; 50 Breaststroke, 7, 43.65

Alana Goodwin (12, Aquatomics, Female 11-12)

500 Freestyle, 10, 6:10.45; 50 Backstroke, 8, 33.71 [33.50 prelim]; 200 Individual Medley, 11, 2:41.93; 50 Freestyle, 14, 29.70; 100 Backstroke, 8, 1:12.52 [1:11.98 prelim]; 100 Individual Medley, 21, 1:17.55; 200 Backstroke, 11, 2:31.94

Radhika Iyer (13, Charger Aquatics, Female 13-14)

200 Breaststroke, 25, 2:57.87

Sarah Lott (15, Charger Aquatics, Female 15-16)

50 Freestyle, 4, 25.83; 100 Butterfly, 5, 1:02.61; 500 Freestyle, 1, 5:17.12; 100 Backstroke, 8, 1:04.09 [1:02.38 prelim]; 200 Freestyle, 1, 1:57.58; 200 Backstroke, 10, 2:19.98; 100 Freestyle, 2, 54.09

Kalen Melton (9, Aquatomics, Female 10 and under)

100 Breaststroke, 21, 1:40.87; 50 Backstroke, 27, 43.30; 50 Breaststroke, 21, 46.28; 100 Backstroke, 24, 1:27.92; 200 Freestyle, 24, 2:57.24

Injie Mourad (10, Charger Aquatics, Female 10 and under)

100 Butterfly, 11, 1:44.45; 50 Freestyle, 22, 36.24; 100 Backstroke, 31, 1:30.32; 200 Freestyle, 23,  2:56.43

Madeline Ovaska (10, Charger Aquatics, Female 10 and under)

100 Breaststroke, 25, 1:41.95; 50 Backstroke, 29, 44.47; 100 Freestyle, 25, 1:20.29; 50 Freestyle, 24,  38.25; 50 Breaststroke, 24, 47.02; 100 Backstroke, 36, 1:35.79

Paige Patterson (10, Aquatomics, Female 10 and under)

100 Breaststroke, 15, 1:37.74; 50 Backstroke, 23, 41.82; 200 Individual Medley, 16, 3:08.06; 100 Individual Medley, 18, 1:29.75; 100 Backstroke, 34, 1:33.47; 200 Freestyle, 20, 2:53.79

Isabelle Runde (14, Charger Aquatics, Female 13-14)

200 Individual Medley, 8, 2:24.54 [2:23.82 prelim]; 50 Freestyle, 9, 26.92; 500 Freestyle, 13, 5:52.97; 100 Backstroke, 6, 1:05.12; 400 Individual Medley, 12, 5:10.05; 200 Backstroke, 6, 2:18.34; 100 Freestyle, 12, 58.91

Sophie Schmidt (10, Taos-LA, Female 10 and under)

50 Backstroke, 13, 39.52; 50 Butterfly, 10, 38.08; 100 Freestyle, 17, 1:16.04; 100 Individual Medley, 8, 1:24.70; 100 Backstroke, 14, 1:24.21

Sydney Schoonover (14, Charger Aquatics, Female 13-14)

200 Individual Medley, 7, 2:23.71; 50 Freestyle, 3, 25.55; 100 Butterfly, 7, 1:05.44; 200 Breaststroke, 6, 2:45.27; 200 Freestyle, 5, 2:05.00 [2:04.85 prelim]; 200 Backstroke, 11, 2:20.35; 100 Freestyle, 5, 57.08

Sara Shiina (13, Charger Aquatics, Female 13-14)

200 Individual Medley, 12, 2:28.14; 100 Butterfly, 12, 1:08.00; 100 Backstroke, 12, 1:07.47; 200 Freestyle, 24, 2:13.86; 400 Individual Medley, 16, 5:14.65; 200 Butterfly, 10, 2:36.17; 100 Freestyle, 18, 1:01.04

Niamh Short (13, Pajarito Aquatic Club, Female 13-14)

200 Individual Medley, 32, 2:39.10; 50 Freestyle, 21, 28.08; 100 Backstroke, 22, 1:10.36; 200 Freestyle, 26, 2:13.88; 100 Freestyle, 15, 59.82

Beth Short (10, Pajarito Aquatic Club, Female 10 and under)

100 Breaststroke, 8, 1:34.50; 50 Backstroke, 25, 42.68; 50 Freestyle, 19, 35.50; 50 Breaststroke, 2, 41.07

Gabriella Tepley (12, Aquatomics, Female 11-12)

100 Backstroke, 27, 1:19.10

Maria Venneri (15, Charger Aquatics, Female 15-16)

200 Individual Medley, 5, 2:18.46; 50 Freestyle, 7, 26.73 [26.52 prelim]; 100 Backstroke, 2, 1:00.11 [59.49 prelim]; 200 Freestyle, 17, 2:13.72; 400 Individual Medley, 5, 5:02.26; 200 Backstroke, 3, 2:09.20; 100 Freestyle, 7, 57.26 [56.45 prelim]

Boys

Maximilian Berndt (10, Aquatomics, Male 10 and under)

100 Breaststroke, 24, 1:43.01; 100 Freestyle, 34, 1:26.99; 50 Breaststroke, 19, 46.40; 100 Backstroke, 23, 1:35.02; 200 Freestyle, 25, 3:01.81

Carlos Chacon(10, Aquatomics, Male 10 and under)

100 Freestyle, 22, 1:19.00; 50 Freestyle, 17, 33.95; 200 Freestyle, 13, 2:50.78

Miguel Chacon (10, Aquatomics, Male 10 and under)

100 Freestyle, 14, 1:15.56; 50 Freestyle, 13, 33.25; 100 Backstroke, 16, 1:28.73; 200 Freestyle, 14, 2:51.72

Andrew  Corliss (8, Aquatomics, Male 10 and under)

100 Breaststroke, 11, 1:34.44; 100 Freestyle, 23, 1:19.11; 50 Freestyle, 21, 34.18; 100 Individual Medley, 18, 1:26.58; 50 Breaststroke, 11, 43.75; 200 Freestyle, 16, 2:52.93

Maximilian Corliss (10, Aquatomics, Male 10 and under)

100 Breaststroke, 7, 1:30.05; 100 Freestyle, 15, 1:15.57; 200 Individual Medley, 16, 3:10.88; 50 Freestyle, 11, 32.66; 50 Breaststroke, 6, 40.46; 200 Freestyle, 8, 2:41.43

Michael Englert-Erickson (16, Aquatomics, Male 15-16)

100 Freestyle, 17, 55.18

Nicholas Greenfield (16, Aquatomics, Male 15-16)

200 Individual Medley, 19, 2:17.59; 50 Freestyle, 11, 24.26; 500 Freestyle, 8, 5:27.33; 100 Backstroke, 12, 1:01.63; 200 Freestyle, 13, 1:58.59; 200 Backstroke, 10, 2:14.35; 100 Freestyle, 15, 53.31

Jenz Hampel (16, Aquatomics, Male 15-16)

100 Backstroke, 19, 1:04.43

Samuel Harris (16, Charger Aquatics, Male 15-16)

200 Individual Medley, 7, 2:07.89; 100 Butterfly, 7, 57.83 [57.16 prelim]; 500 Freestyle, 2, 5:02.73; 100 Backstroke, 8, 1:02.77 [59.39 prelim]; 200 Freestyle, 3, 1:49.43; 200 Butterfly, 4, 2:04.07; 100 Freestyle, 6, 51.66

Orion Henderson (8, Charger Aquatics, Male 10 and under)

50 Backstroke, 26, 42.81; 100 Freestyle, 27, 1:20.92; 50 Freestyle, 26, 36.54; 100 Individual Medley, 26, 1:30.90; 50 Breaststroke, 20, 46.82; 200 Freestyle, 9, 2:44.70

Jacob Hollis (13, Aquatomics, Male 13-14)

100 Breaststroke, 9, 1:13.83; 200 Breaststroke, 9, 2:40.90

Ian Jaeqers (10, Aquatomics, Male 10 and under)

100 Breaststroke, 9, 1:32.61; 50 Butterfly, 8, 37.55; 100 Freestyle, 9, 1:11.29; 100 Individual Medley, 5, 1:20.97; 50 Breaststroke, 10, 43.17; 200 Freestyle, 5, 2:33.81

Gabriel Katko (10, Aquatomics, Male 10 and under)

100 Breaststroke, 26, 1:43.54; 50 Breaststroke, 27, 47.69

Ming-Yuan Lo (8, Aquatomics, Male 10 and under)

100 Breaststroke, 18, 1:40.04; 50 Butterfly, 11, 38.07; 100 Freestyle, 31, 1:22.22; 50 Freestyle, 15, 33.94; 100 Individual Medley, 12, 1:25.78; 50 Breaststroke, 29, 48.14

Dylan Ma (12, Pajarito Aquatic Club, Male 11-12)

200 Individual Medley, 19, 2:44.72; 50 Freestyle, 30, 30.96; 100 Butterfly, 6, 1:10.04; 50 Butterfly, 9, 31.93; 200 Freestyle, 26, 2:37.47; 100 Individual Medley, 20, 1:16.62; 100 Freestyle, 27, 1:11.07

Benjamin Reidys (13, Aquatomics, Male 13-14)

1650 Freestyle, 9, 20:20.78; 500 Freestyle, 14, 5:47.55; 200 Freestyle, 18, 2:09.79

Max Reidys (15, Aquatomics, Male 15-16)

200 Individual Medley, 9, 2:10.21; 100 Breaststroke, 6, 1:07.49; 500 Freestyle, 4, 5:12.72; 200 Breaststroke, 8, 2:28.91 [2:28.70 prelim]; 400 Individual Medley, 6, 4:41.08; 100 Freestyle, 11, 52.80; 1000 Freestyle, 5, 10:52.73

Christo Rohlev (15, Aquatomics, Male 15-16)

1650 Freestyle, 4, 18:40.05; 500 Freestyle, 7, 5:25.44; 200 Freestyle, 15, 2:00.43; 1000 Freestyle, 6, 11:12.15

Matias Rougier (9, Aquatomics, Male 10 and under)

50 Freestyle, 19, 34.00

Connor Schultz (17, Charger Aquatics, Male 17-18)

200 Individual Medley, 3, 2:04.33 [2:03.62 prelim]; 100 Breaststroke, DQ; 500 Freestyle, 3, 5:07.27; 200 Breaststroke, 5, 2:24.23; 100 Backstroke, 6, 57.83; 400 Individual Medley, 4, 4:33.36; 200 Backstroke, 4, 2:03.54

Takuma Shiina (9, Charger Aquatics, Male 10 and under)

100 Breaststroke, 23, 1:42.84; 50 Butterfly, 23, 44.05; 100 Freestyle, 32, 1:23.32; 100 Individual Medley, 15, 1:25.96; 50 Breaststroke, 22, 47.21; 200 Freestyle, 18, 2:54.03

Kaan Unal (13, Charger Aquatics, Male 13-14)

1650 Freestyle, 6, 18:50.35; 100 Breaststroke, 6, 1:10.81; 500 Freestyle, 5, 5:22.93; 200 Breaststroke, 5, 2:34.56; 200 Freestyle, 8, 2:01.23 [1:59.27 prelim]; 200 Backstroke, 7, 2:19.71; 1000 Freestyle, 4, 11:15.82

Neil Wilkerson (12, Aquatomics, Male 11-12)

50 Breaststroke, 16, 40.52

Girls Relays (Los Alamos swimmers are underlined)

Female 800 Free Relay 11-14: Charger A (Schoonover, Lash, O’Donnell, Gordley), 2, 8:18.37

Female 800 Free Relay 11 and over: Charger B (Wickesberg, Venneri, Robison, Lott), 3, 8:08.45

Female 400 Free Relay 11-14: Charger A (Schoonover, Lash, O’Donnell, Gordley), 2, 3:46.36; Charger B (Collins, Shiina, Runde, Faust), 3, 3:57.86;

Female 400 Free Relay 11 and over: Charger B (Wickesberg, Venneri, Robison, Lott), 3, 3:41.89;

Female 200 Medley Relay 11-14: Charger A (O’Donnell, Lash, Gordley, Schoonover), 2, 1:57.90; Charger B (Runde, Collins, Shiina, Faust), 3, 2:02.23; Aquatomics A (Goodwin, Bennett, G.Tepley, O.Tepley), 14, 2:23.65

Female 200 Medley Relay 11 and over: Charger B (Wickesberg, Robison, Lott, Venneri), 4, 1:53.25;

Female 400 Medley Relay 11-14: Charger A (Runde, Gordley, O’Donnell, Schoonover), 2, 4:16.93; Charger D (Shiina, Kalugina, Cotter, Jones), 10, 4:43.18; Aquatomics A (G.Tepley, Bennett, Williams, Goodwin), 15, 5:25.23

Female 400 Medley Relay 11 and over: Charger B (Venneri, Robison, Wickesberg, Lott), 3, 4:06.24;

Female 200 Free Relay 10 and under: Charger A (Jarrell, Ovaska, Baca, Bernier), 5, 2:15.08; Aquatomics A (Melton, DeCroix, Eidenbenz, Patterson), 10, 2:28.45

Female 200 Free Relay 11-14: Charger A (Gordley, Schoonover, O’Donnell, Matsko), 2, 1:44.09; Charger B (Faust, Fotieo, Runde, Lash), 3, 1:48.49; Charger D (Shiina, Procell, White, Cotter), 10, 1:56.60; Aquatomics A (G.Tepley, A.Tepley, Bennett, Goodwin), 14, 2:09.91

Female 200 Free Relay 11 and over: Charger B (Wickesberg, Lott, Robison, Venneri), 4, 1:43.46;

Female 200 Medley Relay 10 and under: Charger A (Sokolova, Elton, Jarrell, Bernier), 2, 2:28.96; Charger B (Gillilan, Gates, Mourad, Ovaska), 7, 2:43.16;

Boys Relays (Los Alamos swimmers are underlined)

Male 800 Free Relay 11-14: Charger B (Christman, Duckett, Conley, Unal), 2, 8:18.57

Male 800 Free Relay 11 and over: Charger A (Kim, Harris, Cho, Hou), 1, 7:18.42; Charger B (Min, Schultz, Theiler, G.Gullick), 7, 7:47.39; Aquatomics A (Greenfield, Hampel, Rohlev, M.Reidys), 12, 8:23.77

Male 400 Free Relay 11-14: Charger B (Romero, Duckett, Conley, Unal), 2, 3:41.13;

Male 400 Free Relay 11 and over: Charger B (Terselic, G.Gullick, Schultz, Brooks), 4, 3:19.47; Charger C (H.Gullick, Kingsolver, Elden, Harris), 7, 3:30.17; Aquatomics B (Rohlev, M.Reidys, Hampel, Greenfield), 12, 3:41.75; Aquatomics A (B.Reidys, Hollis, Longo, S.Corliss), 16, 4:12.26

Male 200 Medley Relay 11-14: Charger C (Hawton, Jahner, Duckett, Unal), 5, 2:01.81

Male 200 Medley Relay 11 and over: Charger B (G. Gullick, Brooks, Schultz, Terselic), 3, 1:39.87; Charger C (Min, Montoya, Harris, Theiler), 9, 1:51.05; Aquatomics A (Hampel, M.Reidys, Rohlev, Greenfield), 11, 1:53.54

Male 400 Medley Relay 11-14: Charger B (Moffett, Hart, Stewart, Unal), 3, 4:20.63; Aquatomics A (Hampel, M.Reidys, Rohlev, Greenfield), 15, 4:10.27

Male 400 Medley Relay 11 and over: Charger A (G. Gullick, Brooks, Schultz, Terselic), 3, 3:39.33; Charger C (Min, Kingsolver, Harris, Theiler), 10, 3:59.32;

Male 200 Free Relay 10 and under: Aquatomics A (M.Corliss, Lo, Rougier, I.Jaegers), 4, 2:16.55; Aquatomics B (A.Corliss, M.Chacon, Berndt, C.Chacon), 6, 2:19.95; Charger D (Zuyderwyk, Henderson, Lindholm, Moffett), 7, 2:22.26; Charger E (Dalton, Shiina, Burrell, Cotter), 8, 2:25.86;

Male 200 Free Relay 11-14: Charger B (Unal, Conley, Duckett, Hart), 2, 1:44.72;

Male 200 Free Relay 11 and over: Charger A (G.Gullick, Terselic, Schultz, Brooks), 1 , 1:29.30; Charger C (Hou, Kingsolver, Runnels, Harris), 8, 1:36.07; Aquatomics A (M.Reidys, Rohlev, Hampel, Greenfield), 11, 1:39.62

Male 200 Medley Relay 10 and under: Aquatomics A (I.Jaegers, M.Corliss, Lo, M.Chacon), 2, 2:27.57; Charger C (Moffett, Armijo, Alei, Henderson), 6, 2:40.70; Aquatomics B (C.Chacon, A.Corliss, Katko, Rougier), 7, 2:45.50; Charger D (Cotter, Burrell, Shiina, Fricke), 9, 2:49.02;

Tags: 

Advertisements